راهنمای خرید سرور اچ پی

چرا سرور اچ پی بخریم؟

خرید سرور اچ پی در جهان امروز بسیار رونق دارد. سرور اچ پی  از محبوب ترین سرور هایی است که در ایران مورد استفاده سازمان های کوچک و بزرگ قرار می گیرد. بیشتر شرکت ها تمایل دارند تا از سرور hp در مجموعه خود استفاده کنند. شاید یکی از دلایلی که شرکت ها تمایل به خرید سرور اچ پی دارند این باشد که، ۸۰ درصد استفاده تمامی شرکت ها از سرور Hp  میباشد.

نکات مهم خرید سرور

راهنمای خرید سرور

نکات مهم خرید سرور اچ پی و ۱۴ عامل طلایی که باید به آن ها توجه کنید :

مدل سرور

یکی از مواردی که باید در هنگام خرید سرور اچ پی به آن توجه کرد مدل آن می باشد. اگر شما نیاز به سرور تاور دارید یا رک مونت، آن مورد بیشتر به فضایی که میخواهید سرور را در آن قرار دهید، دارد. اگر در مجموعه خود از رک استفاده می کنید می توانید از سرو های رک مونت استفاده کنید. سرور های رک مونت نیاز به فضایی برای خنک شدن دارند ولی سرور های رک مونت، نوع تکنولوژی آن ها به صورتی است که نیاز به رک ندارند. برای خنک شدن و البته در فضای معمولی نیز میتوان از آن ها استفاده کرد.

نوع فعالیت

نوع فعالیت شرکت را نیز باید در نظر بگیریم که شرکت در چه حوزه ای در حال فعالیت است تا مناسب با کار شرکت سرور مورد نظر خریداری شود. یکی از این موارد که خیلی مهم است تعداد اسلات های پردازنده سرور است. سرور ها را از نظر تعداد اسلات cpu  میتوان به تک cpu  دو cpu  چهار cpu تقسیم بندی کرد. علاوه بر تعداد اسلات ها سرور به تعداد کور های پردازنده و هرتز پردازنده نیز باید توجه کرد.

ارتقاپذیری

سرور دارای امتیاز ارتقا پذیری باشد زیرا به مرور زمان باعث می شود که  به منابع بیش تری از سرور مورد نیاز شرکت باشد. در صورتی که نتوان آن را ارتقا داد دچار مشکل می شوید. هر چند، زمان خرید سرور، هدف خرید را طوری برنامه ریزی می کنیم که تا حداقل ۳ سال آینده نیاز شرکت را برطرف کند.

پشتیبانی از دو منبع تغذیه

سرور مورد نظر از دو منبع تغذیه پشتیبانی کند. این باعث می شود در صورت خرابی یکی از منابع تغذیه سرور به کار کردن خود ادامه دهد.

تعویض قطعات

تعویض قطعات نیز از مهم ترین بخش انتخاب سرور است که باید مورد توجه قرار بگیرد. باید توانست در صورت خراب شدن قطعه ای آن را تعویض کرد.

فضای ذخیره سازی

سرور مورد نظر را سعی کنید طوری انتخاب کنید که همیشه دارای فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات داخلی داشته باشد. زیرا در صورت نداشتن هارد درایو نیاز دارید تا از san استوریج ها  استفاده کنید که این نیز خود هزینه بر است هر چند بستگی به مقدار دیتا شما نیز دارد. در بعضی مواقع در صورت زیاد بودن دیتا و نوع اطلاعات باید از sas استوریج ها استفاده کرد.

تعداد اسلات رم

برای خرید سرور باید به آن توجه داشته باشید که دارای تعداد اسلات های متفاوت ram  هستند، در هنگام خرید باید به تعداد اسلات های ram که سرور از آن پشتیبانی می کند توجه کرد.

قیمت سرور

قیمت سرور از با اهمیت ترین قسمت هایی است که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد. همیشه توجه داشته باشید نباید به دنبال سرور ارزان قیمت گشت. یا اینکه گران بودن سرور هیچ دلیل بر خوب بودن آن نیست همیشه باید سروری تهیه کرد که مناسب کست و کار شما باشد.

نوع ارتباط

با توجه به کسب کار خود و نوع ارتباط کاربران با سرور باید سرور مورد نظر از قابلیت کارت شبکه برخوردار باشد. در صورت لزوم قابلیت پشتیبانی کارت شبکه با سرعت ۱۰ گیگ نیز پشتیبانی کند.

پشتیبانی از مجازی سازی

قابلیت پشتیبانی از نرم افزار های مجازی سازی از مهم ترین ویژگی هایی هست که باید در هنگام خرید سرور به ان توجه کرد. در بعضی از موارد ما نیاز داریم تا چند سرور مجازی در سرور خود راه اندازی کنیم. این امر نیاز دارد تا از نرم افزار های مجازی سازی استفاده کنیم و همچین باید به ورژن نرم افزار مجازی سازی نیز توجه کنیم که آیا سرور که می خواهیم خرید کنیم، ورژن نرم افرار مورد نظر را پشتیبانی میکند یا نه. همیشه سعی کنید سروری خریداری کنید که به روزترین نرم افزار های مجازی سازی را پشتیبانی کند یا مشکلی با آن ها نداشته باشد.

قابلیت نصب درایور ساخت افزاری

از دیگر مواردی که باید به ان توجه کرد نصب درایور های سخت افزاری سرور می باشد. بعضی از سرور ها قابلیت مجازی سازی را پشتیبانی می کنند، ولی درایور سخت افزاری روی سرور نصب نمی شود که این امر دچار مشکل میشود.

خرید سرور نو

هنگام خرید سرور همیشه سعی کنید از سرور های نو استفاده کنید. در صورتی که توان خرید سرور نو را ندارید و می خواهید از سرور دسته دوم استفاده کنید حتما از هارد های نو استفاده کنید چون در هر شرکت مهم ترین قسمت اطلاعات شرکت می باشد که باید نگهداری شود.

قابلیت رید هارد

سروری که خریداری می کنید حتما  قابلیت رید کردن هارد ها را داشته باشد تا درصورت خراب شدن یکی از هارد ها اطلاعات شرکت از بین نرود.

پشتیبانی از کارت گرافیک

اگر شما قصد استفاده از کارت های گرافیکی دارید و نیاز به آن دارید تا روی سرور خود نصب کنید، حتما این مورد را با ادمین خود در میان بگذارید که سرور از کارت گرافیک پشتیبانی میکند یا خیر.

 

راحتی در تعویض قطعات!

اکثر مهندسان شبکه به سرور hp آگاهی بیشتری دارند و چون مهندسان شبکه همیشه پیشنهاد سرور را به شرکت میدهند، علاقه مند هستند برند سرور خریداری شده نیز hp  باشد. در دیگر موارد خرید سرور اچ پی  پشتیبانی چند ساله شرکت ها و پیدا شدن قطعات سرور بعد از چند سال می باشد. در صورتی که قطعه ای نیاز به تعویض داشته باشد خیلی راحت می شود آن را پیدا کرد. از دیگر موارد، سینک شدن سرور hp با دیگر اجزای شبکه مثل نرم افزارهای مجازی سازی سوئیچ های سیسکو می باشد.

سرور های مناسب در هر سطوح کاری

از دیگر موارد نیز ، گوناگونی تنوع محصولات شرکت hp می باشد. متناسب با هر کسب و کاری سرور مخصوصی را ارائه داده است. به این ترتیب شرکت ها راحت تر می توانند سرور مناسب خود را پیدا کنند.

امنیت سرور اچ پی بی نظیر است!

امنیت سرور های اچ پی  از مواردی می باشد که محبوبت این سرور را در ایران بیشتر کرده است تا خریداران تمایل بیشتری به خرید سرور Hp داشته باشند. سرور  hp ازقابلیت Silicon Root of Trust برای امنیت سرور های خود استفاده میکند. پشتیبانی از تنوع انواع پردازندهای شرکت intel  نیز یکی از ویژگی های خوب سرور های Hp  می باشد.

سرور های hp از پردازنده های ۴ کور تا ۲۸ کور را پشتیبانی میکند. این قابلیت می تواند یکی از دلایل خوبی جهت خرید سرور های hp باشد. شرکت hp  همواره در حال به روز رسانی محصولات خود می باشد. در هر نسل جدید نیاز های بیشتری از مشتریان خود را برطرف می کند.

 

 

ویژگی های سرور hp

تنوع محصولات :

سرور hp دارای محصولات مختلفی می باشد. از سرور های تاور که برای کسب و کار های کوچک مناسب است گرفته تا سرور های رک مونت با دو اسلات پردازنده و چهار پردازنده. در واقع سرور های شرکت hp به گونه ای تنوع دارند که می توان هر شرکتی سرور متناسب خود را تهیه کند .

پشتیبانی از انواع پردازنده های شرکت intel  :

این قابلیت یکی از مهم ترین قابلیت های سرور اچ پی می باشد که میتوان از پردازنده های ۴ کور تا ۲۸ کور استفاده کرد که با توجه به اینکه سرور های hp  از دو اسلات cpu  استفاده می کند، می توان از تعداد کور های بیشتری در این سرور استفاده نمود. سرور hp  هر چند سال نسل سرور های خود را ارتقا می دهند و متناسب با آن قطعات، مانند پردازنده و رم هایی با باس بالا تر و جدید  پشتیبانی می کند. این به روز بودن سرور های hp  یکی از برجسته ترین ویژگی های سرور های شرکت اچ پی می باشد.

سرور hp  باتوجه به محبوبیت که در ایران دارد و استفاده از ۸۰ درصد شرکت ها  از سرور hp،  باعث شده تا شرکت ها پشتیبانی چند ساله بدهند. همین امر باعث می شود تا خریدار ها در صورت خراب شدن قطعات سرور دچار مشکل نشوند وخیلی راحت بتوانند قطعات سرور را خریداری کنند.

سرور های hp چون قابلیت ارتقاع دارند، اکثر خریداران سعی می کنند در خرید اول خود سروری را متناسب برای کسب کار خود تهیه کنند، و بعد با بزرگ شدن شرکت خود و زیاد شدن نیاز های شرکت به سرور سخت افزار سرور را نیز ارتقاع دهند. این امر نیاز دارد به وجود قطعات سروری که چند سال قبل خریداری شده که سرور های hp با پشتیبانی چند ساله شرکت ها خیلی راحت میتوان قطعات سرور را در بازار خریداری کرد و سرور خود را نیز ارتقاع داد.

 

<<< به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *