سرور های محبوب بازار ایران

ml30 G10
ml30 G10

سرور HPE ProLiant ML30 Gen10
DL20 G10
DL20 G10

سرور HPE ProLiant DL120 Gen10
DL 380 G10
DL 380 G10

سرور HPE ProLiant DL380 Gen10
ML110 G10
ML110 G10

سرور HPE ProLiant ML110 Gen10
DL 580 G10
DL 580 G10

سرور HPE ProLiant DL580 Gen10
ML 350 G10
ML 350 G10

سرور HPE ProLiant ML350 Gen10
DL360 G10
DL360 G10

سرور HPE ProLiant DL360 Gen10
DL120 G9
DL120 G9

سرور HPE ProLiant DL120 Gen9
DL560 G10
DL560 G10

سرور HPE ProLiant DL560 Gen10
DL380 G9
DL380 G9

سرور HPE ProLiant DL380 Gen9
Server Hp

داستان سرور اچ پی از کجا شروع شد؟

شرکت اچ پی به عنوان یک برند قوی در زمنیه ماشین های اداری و لپ تاپ شناخته شده است. اما تولیدات این برند در همین جا ختم نشده و در زمنیه سرور اچ پی به همان خوبی و قدرتمندی ماشین های اداری و کامپیوتر، قدرت نمایی می کند.

سرور های proliant  یکی از انواع مشهور سرورها هستند که نسختین بار در شرکت compaq (کامپک) معرفی شد. در پی ادقام با  شرکت HP  در زمینه سرور و تجهیزات  ذخیره سازی، حرف E  که مخفف کلمه enterprise (تجاری ) بود به آخر برندHP  اضافه شد و فعالیت گسترده این شرکت در سطح بین الملل شروع شد.

سرورهای اچ پی بسیار انعطاف پذیر طراحی وتولید می شوند. در سال ۲۰۱۲ شرکت HP  نسل هشتم( HPE Gen10)  را وارد بازار کرد و دو سال بعد یعنی ۲۰۱۴ نسل نهم (HPE Gen9) را وارد بازار کرد. انتهای ۲۰۱۷ نسل دهم (hpe Gen10)  و آخرین نسل موجود در بازار را ارائه کرد.

اکنون شرکت HPE  به طور انحصاری این سرور ها را عرضه می کند.

برخی از ویژگی های سرور اچ پی که نسبت به رقبا آن ها را متمایز می کند :

 1. کانفینگ و بهینه سازی و ارتقا پذیری در سریع ترین زمان ممکن
 2. نسبت به سایر رقبا درتکنولوژی، مانتورینگ و تنظیمات سرور به صورت آنی قدرتمند تر عمل می کنند.
 3. گزنیه  مناسب برای پردازش ابری
 4. اگرچه نسبت به سایر رقبا و برند ها گران قیمت ترند ولی بدلیل امنیت بالا سیستم ها و تشخیص حمله و امکان بازسازی آسیب ها، ارزشمند هستند.
 5. مدیریت کامل و بدون واسطه از راه دور
 6. تعداد بسیار زیاد سنسور ها در سرور های HPE باعث رفع ایراد در سریع ترین زمان ممکن است.

سرور ها اصلی ترین بستر نگه داری و پردازش اطلاعات در شبکه های بزرگ و کوچک هستند. در واقع نقش کامپیوتری را اجرا می کنند که قدرت پردازش بالایی داشته و وظیفه های پردازشگری سنگین را به راحتی انجام می دهند.

 

عکس مربوط به سرور ML30 G10 می باشد.

هنگام خرید سرور اچ پی به چه نکاتی دقت کنیم؟


اکنون که با انواع سرورهای اچ پی و سری های مختلف آن آشنا شدید، شاید کمی سردرگم باشید و ندانید که کدام یک را باید انتخاب کنید. هنگام خرید سرور اچ پی چند مورد وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید خرید عالی را تجربه کنید. در این قسمت ما به بررسی ۷ مورد از فاکتورهایی که هنگام خرید سرور hp باید به آن دقت کنید، خواهیم پرداخت. بنابراین هنگام خرید سرور حتماً این موارد را در نظر داشته باشید و متناسب با آن خرید کنید:

 1. بررسی محیط دیتاسنتر یا فضای اولیه:
  اولین موردی که برای خرید سرور اچ پی باید به آن دقت کنید، محیط دیتاسنتر است. هر دیتاسنتر محیط خاص خود را دارد و سرور در شرایط خاصی نگه داری می شود. گاهی اوقات کاربران بدون توجه به محیط دیتاسنتر اقدام به خرید سرور می کنند که در این صورت ممکن است با مشکل مواجه شوند. مثلاً ممکن است عمر سرور با توجه به شرایط نگه داری آن در دیتاسنتر کمتر شود که با توجه به هزینه های بالای آن، این مسئله به صرفه نیست. البته سرورهای اچ پی مقاومت بالایی دارند و نسبت به بسیاری از برندها در شرایط سخت هم عمر بالایی دارند.
 2.  بررسی هدف استفاده از سرور اچ پی: مسئله دیگری که کاربران هنگام خرید سرور اچ پی باید در نظر بگیرند، هدف خرید سرور است. در واقع کاربران باید ببینند که از سرور قرار است در چه زمینه ای استفاده شود. سرورهای اچ پی مشخصات خاص خود را دارند و هر یک از آن ها متناسب با کارایی خاصی تولید شده اند. با در نظر گرفتن هدف استفاده از سرور، می توانید یک سرور اچ پی مناسب تهیه کنید و هدف خود را با آن پیاده سازی کنید. اگر مشکل بودجه ندارید، می توانید یک مدل بالاتر از چیزی که نیاز دارید را تهیه کنید تا برای همان هدف هم عملکرد بهتری را از آن ببینید.
 3.  بررسی کاربرد سرور اچ پی برای کسب و کار:
  معمولاً کسب و کارهایی از سرور شخصی استفاده می کنند که شرایط خاصی دارند! مثلاً اگر سرور آنلاینی دارید که سرورهای اجاره ای پاسخگوی آن نیست یا دیتاسنترها حاضر به اجاره سرور به چنین کسب و کارهایی نیستند، خرید سرور اچ پی گزینه مناسبی است. حتی گاهی اوقات ممکن است کسب و کاری داشته باشید که اطلاعات آن خصوصی باشد و نخواهید آن را روی سرور سایر افراد نگه داری کنید. در چنین شرایطی باید ببینید که واقعاً خرید سرور برای شما به صرفه و کاربردی است یا خیر! اگر پاسخ مثبت است، یک سرور اچ پی مناسب با کار خود خریداری کنید.
 4. شناخت دقیق نیازهای کسب و کار:
  یکی دیگر از مسائلی که هنگام خرید سرور اچ پی باید در نظر بگیرید، این است که نیازهای کسب و کار خود را بشناسید! بدون شناخت نیازهای کسب و کارتان نمی توانید سرور مناسبی تهیه کنید. هنگامی که شما نیاز کسب و کارتان را به خوبی می شناسید، به راحتی می توانید نتیجه خوبی از آن بگیرید. در واقع شما در چنین شرایطی سروری خریداری می کنید که به راحتی پاسخگوی نیاز کسب و کارتان است. گاهی اوقات کسب و کارها هزینه زیادی برای خرید سرور می کنند اما چون به این مسئله توجه نکرده اند، سرور نمی تواند پاسخگوی نیاز آن ها باشد.
 5. توجه به کارآمد بودن خرید سرور اچ پی:
  کارآمد بودن سرور برای هر کسب و کار متفاوت است! هر کسب و کار نیاز خاص خود را به سرور دارد و هنگام خرید باید کارایی سرور را در نظر بگیرید. مثلاً ممکن است کسب و کاری به یک نوع تکنولوژی سرور نیاز داشته باشد که توانایی پردازش سریع دیتای بزرگ را داشته باشد و کسب و کار دیگری نیاز به پردازش گرافیکی داشته باشد. بنابراین هنگام خرید سرور و با توجه به هزینه های بالا، باید ببینید که نیاز شما دقیقاً چیست و سرور انتخابی چقدر برای شما کارآمد است. خوشبختانه سرورهای اچ پی انواع مختلفی دارند و می توانند نیاز هر کسب و کاری را رفع کنند.
 6. توجه به هزینه خرید سرور اچ پی
  قطعاً هنگام خرید سرور یکی از مواردی که برای کاربران اهمیت زیادی پیدا می کند، هزینه آن است! هزینه خرید سرور معمولاً بالا است و باید هنگام خرید، توجه زیادی به آن داشته باشید. گاهی اوقات کسب و کارها یک سرور ضعیف تر را برای کمتر هزینه کردن انتخاب می کنند که در این صورت نمی تواند نیاز آن ها را پاسخ دهد و باید مجدداً هزینه کنند. گاهی اوقات هم کسب و کارها یک سرور بسیار قدرتمند و فراتر از نیاز خود انتخاب می کنند که در چنین شرایطی باز هم باید هزینه بیشتری پرداخت کنند. بنابراین پیشنهاد می کنیم دقیقاً همان چیزی که نیاز دارید را انتخاب کنید و نهایتاً یک مدل بالاتر از مدل موردنیاز خود تهیه کنید.

 امکان ارتقاء سخت افزار سرور اچ پی:
یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید سرور اچ پی باید به آن دقت کنید، امکان ارتقاء سخت افزار آن است. البته نه تنها اچ پی، بلکه در برندهای دیگر هم برخی سرورها امکان ارتقاء دارند و برخی دیگر ندارند! شما باید سعی کنید سروری را انتخاب کنید که امکان ارتقاء سخت افزار داشته باشد تا اگر واقعاً به آن نیاز داشتید، بتوانید آن را ارتقاء دهید. ارتقاء سرور نسبت به زمانی که بخواهید سرور دیگری را خریداری کنید، هزینه بسیار مناسب تری خواهد داشت. پس هنگام خرید سرور اچ پی سعی کنید سروری را انتخاب کنید که قابلیت ارتقاء داشته باشد! حتی اگر قرار است هزینه اضافی کنید، باز هم برای شما به صرفه خواهد بود.


خرید سرور کارکرده یا سرور نو ؛ کدام به صرفه است؟


یکی از سوالاتی که برای کسب و کارها پیش می آید، این است که سرور نو بخریم یا کارکرده؟ نکته ای که وجود دارد این است که تکنولوژی سرورها روز به روز در حال پیشرفت است و سرورهای نو که در بازار وجود دارند، آخرین تکنولوژی سرور هستند. به خصوص هنگام خرید سرور اچ پی سعی کنید از سرور نو استفاده کنید تا آخرین و بهترین تکنولوژی را در دست داشته باشید. البته منطقی است که هزینه خرید سرور نو نسبت به سرور کارکرده بیشتر است و این مورد به درد کسب و کارهایی می خورد که هزینه خرید سرور برای آن ها سنگین نیست.
با وجود آن که پیشنهاد ما خرید سرور نو است، اما سرورهای نسل قبلی هم به خوبی نیاز شما را رفع می کند. در واقع سرورهای نسل قبلی استوک هم اگر به درستی استفاده شده باشند، به راحتی نیاز شما را رفع می کنند. همچنین سرورهای نسل قبلی ضعف سخت افزاری ندارند و تنها نسبت به مدل های جدیدتر، کمی ضعیف تر عمل می کنند اما باز هم نیاز کسب و کارها را به خوبی پاسخ می دهند. حتی در برخی موارد، شما می توانید سرور خود را ارتقاء دهید و آن را به نسل های جدید سرور اچ پی نزدیک تر کنید.


خرید سرور اچ پی از آرسس پارت پرداز قرن


خرید سرور اچ پی هم مانند هر چیز دیگری که شما به آن نیاز دارید، باید از یک تیم متخصص تهیه شود. در چنین شرایطی شما می توانید برای خرید سروری که متناسب با شرایط و نیاز شما باشد، هزینه کنید. در غیر این صورت ممکن است سروری تهیه کنید که نیاز کاربران را رفع نکند و عملاً پول خود را دور ریخته باشید. در این صورت شما مجبور به ارتقاء یا خرید سرور جدید هستید که خوشایند نیست. تیم تخصصی رسام سرور در کنار شما است تا پیش از خرید شما را به صورت کامل راهنمایی کند و گزینه های مناسبی در اختیار شما قرار دهد! برای خرید سرور اچ پی می توانید پیش از اقدام، مشاوره بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

سرور اچ پی در سری های مختلف تولید می شوند:

سری BL  (blade)

سری ML (hp tower server)

سری dl  (Rack Mount)

سری micro server

 

Server Hp

انواع سرور های اچ پی

سرورهای اچ پی HP Tower یا ایستاده بسیار شبیه کیس هایی هستند که شما در PC های خود استفاده می کنید . هر کدام از این سرورهای اچ پی به گونه ای هستند که برای استفاده آنها را به شکل ستونی می توانید بر روی زمین یا درون رک قرار داده و از آنها استفاده کنید . سرورهای اچ پی سری  Tower معمولا در مرکز داده هایی استفاده می شوند که در شرکت ها یا سازمانهایی هستند که شبکه های کوچک یا متوسطی دارند . مرکز داده های بزرگ معمولا از چنین سرورهایی به دلیل حجم فضای زیادی که اشغال می کنند و همچنین صدای زیادی که تولید می کنند استفاده نمی کنند.

عیب دیگری که این سرورها دارند در مدیریت کابل هایی است که به آنها متصل می شوند ، تقریبا اینگونه سرورها هیچگونه مدیریتی بر روی کابل هایی که به آنها متصل می شوند ندارند بر خلاف سرورهای تیغه ای و Rack Mount که مدیریت نسبتا خوبی بر روی کابل های اتصالی به خود دارند . در تصویر روبرو می توانید تصویر مربوط به یک سرور Tower  را مشاهده کنید.عکس مربوط به سرور ML30 G9 ازخانواده اچ پی است.

همانطوری که از نامش پیداست، اینگونه سرور اچ پی به گونه ای طراحی شده اند که براحتی بتوان آنها را در درون Rack هایی که برای محافظت و نگهداری از آنها درست شده اند قرار داد. این سرورها به گونه ای استاندارد درست شده اند که اندازه ای برابر اندازه Rack های استاندارد دارند و براحتی می توان آنها را مانند یک سویچ یا Patch Panel با استفاده از پیچ به Rack متصل کرد .

هر Rack می تواند چندین سرور اچ پی را در درون خود قرار دهد و این سرور اچ پی بصورت صفی بر روی هم قرار می گیرند. توجه کنید که به دلیل اینکه Rack ها استاندارد های ثابت و منظمی برای اندازه های خود دارند و همچنین می توانند مدیریت مناسبی بر روی تجهیزات داشته باشند علاوه بر سرور ها ، سازندگان سخت افزارهای شبکه حتی سخت افزارهای شبکه را به صورت Rack Mount یعنی با قابلیت نصب در Rack ارائه می دهند.

برای مثال شما می توانید تجهیزات سخت افزاری مانند فایروال های سخت افزاری یا سویچ هایی را مشاهده کنید که دقیقا برابر اندازه Rack های استاندارد طراحی شده اند و براحتی در این Rack ها قرار گرفته و پیچ می شوند . دقت کنید که نحوه قرار دادن سخت افزارها در Rack به گونه ای نیست که هر سخت افزاری که در اندازه Rack باشد را بتوان در آن قرار داد ، اجزا و سخت افزارهایی که در Rack ها قرار می گیرند دارای یک ساختار قالب بندی به نام Unit یا Rack Unit هستند.

یک سرور استاندارد Rack Mount به عنوان یک سرور ۱U هم شناخته می شود ، یعنی اینکه اندازه ای که این سرور در Rack اشغال می کند برابر است با یک Unit از Rack ، اگر این سرور با عنوان ۲U مطرح شد مطابق مثال قبلی یعنی اینکه دو Unit از Rack را اشغال خواهد کرد. برخی از سازندگان سرور هستند که سرورهایی با ۴U و نیم اندازه طراحی و تولید می کنند. معمولا تجهیزاتی با بیشتر از این اندازه را برای تجهیزات ذخیره سازی بصورت استاندارد در می آورند .عکس مربوط به سرور DL380 شرکت اچ پی است.

سرور تیغه ای یا BLADE SERVER

اولین سری از سرورهای اچ پی سری BL آن است که به مدل سرورهای تیغه ای معروف هستند. این سری به گونه ای طراحی شده است که امکان قرار گرفتن در شاسی مخصوص سرورهای Blade که به Chassis معروف هستند را دارند. در واقع سرور BL اچ پی به صورت عمودی داخل آن قرار می گیرد و آماده ارائه خدمات به شما است. این نوع سرور نسبت به نوع رکمونت فضای کمتری می گیرد. بنابراین یکی از مهم ترین مزایای استفاده از این نوع سرور این است که در فضای اشغال شده صرفه جویی می کند. این سری از سرورهای اچ پی تنها از پردازنده، رم، کارت شبکه و گاهی هم دیسک ذخیره تشکیل شده است. اجزای خنک کننده آن هم در شاسی مخصوص (Chassis) قرار گرفته است و عملیات خنک کردن سرور را انجام می دهد. این سری از سرورهای اچ پی بسیار کاربردی هستند و باید با Chassis مورد استفاده قرار بگیرند.

کاربرد:

این سرور ها صرفا برای قرار گرفتن در Blade system ها طراحی شده اند.

مزایا و امکانات:

 • صرفه جویی در انرژی به دلیل استفاده مشترک از منابع
 • قدرت پردازش بالا و انجام محاسبات حجیم
 • مدیریت یکپارچه از طریق یک مدار کنترل کننده
 • امکان مجازی سازی
 • کوچک بودن نسبت به کارایی
 • نصب آسان Blade server جدید

به طور کلی ویژگی های Blade Server هنگام ترکیب با Blade Enclosure کامل می شود و ویژگی های بسیار قوی، در نتیجه ی تکمیل Blade System ایجاد می شود.

معایب:

 • الزام وجود BladeSystem
 • هزینه خرید بالا

قیمت خرید سرور اچ پی تیغه ای:

به طور مثال اگر بخواهیم ۱۶ عدد سرور اچ پی dl380 g10 بخریم، قیمت آن چندین برابر خرید ۱۶ عدد BL460(مدلی از Blade Server) خواهد شد و این در حالی است که کارایی این دو مدل سرور تقریبا یکسان است.

 سرور بلید (blade) یا سرور تیغه ای

عکس مربوط به خدمات پشتیبانی سرور اچ پی است.
چرا آرسس پارت

کار با تیم متخصص

رضایت از تیم فنی ۹۶%
رضایت از مهارت ۹۸%
رضایت از برخورد تیم فنی و پشتیبانی ۹۳%

سوالات متداول خرید سرور اچ پی

Call Now Button