چه طور باید شروع کرد

راهنمای خرید سرور+
برای خرید سرور

arrow
۰۱
تماس با ما و معرفی پروژه و هدف از خرید سرور

arrow
۰۲
process2
تحقیق وبررسی کارشناسان ما پیدا کردن مناسب ترین دستگاه برای کار شما

۰۳
process3
اعلام بهترین کافبگ از طرف کارشناسان ما و علام قیمت جهت خرید

قدم به قدم تا خرید سرور

یک سازمان چگونه باید سرور مورد نظر خود را انتخاب کند؟

در این مقاله قصد داریم ببینیم که یک سازمان چگونه باید نیاز خود را تشخیص دهد و سرور مورد نیاز خود را تأمین کند؛ یکی از مهمترین نکاتی که شرکتها، سازمان ها، ارگان ها و نهادها باید به آن توجه داشته باشند انتخاب صحیح، مناسب و مقرون به صرفه تجهیزات  سخت افزاری حوزه فناوری اطلاعات می باشد چرا که این تجهیزات بسیار گران قیمت هستند و اگر این تجهیزات به درستی انتخاب نشوند می تواند برای آن مجموعه هزینه های سرسام آوری را متقبل شود. از طرفی از آنجایی که بازار تجهیزات سخت افزاری بسیار بزرگ و حساس هستند و لوازم غیراصلی، کارکرده به وفور در آنها دیده می شود، دغدغه بسیار از کارفرمایان خریداری این تجهیزات به صورت اورجینال و پک بوده که این موضوع خود باعث داغ تر شدن این بازار می شود. البته تشخیص این موارد به قدری دشوار شده است که خیلی از سازمان ها و ارگانهای بزرگ که دائماً مشغول خرید این تجهیزات هستند هم نمیتوانند برخی از کالاها را به طور قطعی اصل یا غیراصل بودنشان را تشخیص دهند لذا بهترین راه برای خرید فقط و فقط اعتماد به فروشنده آن کالاست و دیگر مسائل برای تشخیص اصلی یا غیراصلی بودن جنس ۱۰۰ درصد نیست. حال ببینیم یک سازمان چگونه باید سرور مورد نیاز خود را تهیه کند.

قدم اول: تقسیم بندی بازار و مشتری

در اولین قدم یک شرکت باید درک درستی از کسب و کار خود داشته باشد و آن را به خوبی بشناسد؛ مثلاً اگر کسب و کاری دارید که به هیچ عنوان سرویس دهی به مشتریان حتی برای یک ثانیه هم نباید از دست برود باید بودجه زیادی برای تجهیزات IT در نظر بگیرید و چندین جایگزین برای هر سرویس خود بگذارید که در صورت Fail شدن هر کدام به سرعت دیگری فعال شود اما اگر مثلاً کسب و کاری دارید که فقط بحث امنیت اطلاعات برایتان اهمیت دارد و تعداد کاربر زیادی هم ندارید یک سرور ضعیف هم کارتان را راه می اندازد. دومین مورد این است که چالش های شرکت خود را بشناسید، مثلاً شرکتی که اطلاعات مالی مهمی دارد دغدغه حفظ این اطلاعات را دارد، لذا باید برای حفظ این اطلاعات راهی بیاندیشد. یا مثلاً شرکتی که باید اطلاعات را با سرعت بسیاری از جایی به جای دیگر منتقل کند باید از هاردهای SSD یا NVMe استفاده کند.

قدم دوم: بودجه

قدم دوم در انتخاب سرور مشخص کردن بودجه شرکت ها برای تهیه این تجهیزات می باشد. بی شک این قدم، مهمترین و پرچالش ترین قدم برای تمامی شرکت ها می باشد. بسیاری از شرکت ها با وجود اینکه میدانند که به سرور نیاز دارند اما به دلیل هزینه زیاد آن از خرید صرف نظر می کنند غافل از اینکه دیتا و زیرساخت آنها به شدت در معرض ریسک است که اگر اطلاعات آنها از بین برود باید چندین برابر هزینه یک سرور را پرداخت کنند تا به اطلاعات خود دست یابند که احتمال آن بسیار کم است. برای اینکه یک شرکت، سازمان و ارگان بتواند با کمترین هزینه بهترین و مناسب‌ ترین تجهیزات را خریداری کند یا باید نیروی خبره IT یا به اصطلاح ITMAN قوی داشته باشد که براساس نیازمندی هایشان تجهیزات را بخرند یا باید از ادمین ها و فروشنده های شرکتهای فروشنده تجهیزات IT مورد اعتماد مشاوره دریافت کنند.

 

قدم سوم: مشاوره از ادمین

امروزه شرکت های زیادی کار فروش این تجهیزات را انجام میدهند؛ بسیاری از شرکتها یک نفر به خصوص برای بخش حوزه فناوری اطلاعات ندارند و دیگر کارمندان کارهای مربوط به این حوزه را انجام می دهند، بهترین راه برای این شرکتها مشاوره گرفتن از شرکتهای فروشنده این تجهیزات است البته شرکت قابل اعتماد و مطمئن. یک ادمین برای شما مشخص می‌کند که باتوجه به نیاز شرکت شما (سرویس هایی که میخواهید، تعداد کاربردان، نرم افزارها و …) چه مدل سرور (رکمونت یا تاور)، چه تعداد هسته فیزیکی و مجازی پردازنده، چه میزان رم، چه مقدار هارد و فضای ذخیره سازی، چند پورت شبکه با چه سرعتی، کارت FC در صورت نیاز، پاور، سیستم عامل، مجازی سازی، چه تعداد ماشین مجازی و دیگر سخت افزار یا نرم افزاری نیاز دارید که به اصطلاح به این کار Solution می گویند. سولوشن به قدری اهمیت دارد که میتواند باعث پیشرفت یک شرکت از نظر هزینه و عملکرد یا موجب پسرفت آن باشد.

برای مشاوره و ارائه Solution های مناسب خرید تجهیزات فناوری اطلاعات می توانید با متخصصین ما تماس حاصل نمایید.

شناسایی دقیق و کامل نیازهای مجموعه:

سرور مناسب سروری است که به لحاظ مشخصات فنی متناسب با مجموعه شما باشد، یعنی مشخصات فنی آن به شکلی باشد که نه کمتر از نیاز مجموعه و نه خیلی بیشتر از آن باشد؛ چراکه هرچه مشخصات فنی سرور بهتر باشد، قیمت آن نیز به همان میزان بیشتر خواهد بود. بنابراین، برای انتخاب سرور متناسب با مجموعه خود، باید به‌درستی نیازهای مجموعه را شناسایی کنید، از مؤلفه‌های مهم در این موضوع می‌توان به این موارد اشاره کرد: تعداد رایانه‌های متصل به شبکه و تعداد کاربران استفاده‌کننده از سرویس‌های شبکه، تعداد نرم‌افزارهای تحت شبکه مانند نرم‌افزارهای مالی یا اتوماسیون اداری، تعداد سرویس‌های نرم‌افزاری و دستگاه‌های تحت شبکه‌ای که قصد دارید اشتراک‌گذاری کنید، مانند پرینترها و اسکنرهای تحت شبکه، دستگاه حضور و غیاب و مانند این‌ها.فراموش نکنید که باید میزان رشد و پیشرفت مجموعه خود را تا چند سال آینده در نظر بگیرید، زیرا سرورها را نمی‌توان مثل رایانه‌های شخصی که در مجموعه استفاده می‌کنید، هر سال یا هر دو یا سه سال یک‌بار عوض کرد. بنابراین باید رشد احتمالی مجموعه خود به لحاظ تعداد کاربرانی که ممکن است تا چند سال آینده به مجموعه شما اضافه شوند و همچنین تعداد سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای تحت شبکه را در نظر بگیرید.

هدف گذاری؛ چرا به سرور نیاز دارید؟

در مرحله دوم، باید هدف خود را از خرید سرور اچ پی مشخص کنید. در واقع چه نیازی بیشتر از سایر نیازها برای تهیه سرور برای مجموعه خود احساس می‌کنید؟ آیا نیاز اصلی شما به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و فولدرها بین کارکنان است؟ یا نیاز به اشترک گذاشتن، کنترل و مدیریت اینترنت در اولویت است؟ آیا برای دسترسی بیرون از مجموعه به اطلاعات درون مجموعه، نیاز به تهیه سرور پیدا کرده‌اید؟ آیا برای اینکه از اطلاعات مهم خود محافظت کنید، نیاز به تهیه سرور دارید یا قصد دارید سطوح دسترسی مختلف برای دسترسی به اطلاعات مهم مجموعه برای کارکنان خود ایجاد کنید؟ آیا می‌خواهید اطلاعات بسیار حجیم مجموعه خود را در یک مکان مدیریت کنید؟
پاسخ این پرسش‌ها می‌تواند تأثیر مستقیمی در انتخاب سرور متناسب با مجموعه شما داشته باشد. برای مثال اگر محافظت از اطلاعات مهم مجموعه‌تان در اولویت است، باید سروری تهیه کنید که Raid Controller سخت افزاری مناسب داشته باشد تا بتوانید سطوح مختلف امنیتی در لایه هارددیسک‌ها در سرور خود ایجاد کنید. اگر دسترسی از بیرون مجموعه به کمک اینترنت به سرور داخل مجموعه در اولویت است، باید سروری تهیه شود که به لحاظ سخت‌افزاری این امکان را فراهم آورد. اگر نگهداری اطلاعات حجیم مجموعه در اولویت است، باید سروری تهیه کنید که به لحاظ تعداد و نوع هارددیسک‌های قابل پشتیبانی، حجم و فضای مدنظر شما را فراهم آورد.

خرید سروری مقرون‌ به‌ صرفه:

بر خلاف اینکه همیشه برای خرید رایانه‌های شخصی سعی می‌کنیم بالاترین مدل رایانه با بهترین مشخصات تهیه کنیم، تقریباً می‌توان گفت برای خرید سرور چنین امکانی وجود ندارد؛ زیرا سرورها در انواع مختلف و برای استفاده‌های گوناگون تولید می‌شوند و هیچ سقفی به لحاظ قیمتی نمی‌توان برای آن‌ها در نظر گرفت. پس بهتر است سرور انتخابی شما با توجه به نیازهای واقعی مجموعه و بر اساس بودجه‌ای که برای آن مشخص کرده‌اید، خریداری شود.

عکس مربوط به خدمات پشتیبانی سرور اچ پی است.

از محصولات برند های معتبر استفاده کنید:

با توجه به اینکه سرورها از دسته تجهیزات زیرساختی و استراتژیک محسوب می‌شوند، بهتر است در انتخاب برند آن دقت ویژه‌ای به خرج دهید، در بازار، سرورهای بدون برند یا با برندهای ناشناخته و درجه چندم جهانی با قیمت‌های بسیار مناسب وجود دارند که متأسفانه طول عمر آن‌ها بسیار کوتاه است و کیفیت خوبی ندارند. سعی کنید سرور انتخابی خود را از بین برندهای مطرح و معتبر جهانی انتخاب کنید. طبق گزارش فصل چهارم سال ۲۰۱۵، از وب سایت IDC در خصوص پنج برند اول تولیدکننده سرور در جهان، به ترتیب می‌توان از HP، DELL، IBM، Lenovo و Cisco نام برد که تقریباً تمامی برندهای ذکرشده در حال حاضر در بازار ایران وجود دارند.

قابلیت ارتقای سخت‌ افزاری را جدی بگیرید:

فراموش نکنید که سرور انتخابی شما باید حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد قابلیت ارتقا را در مقایسه با مشخصات فعلی آن دارا باشد. ممکن است به هر دلیلی پس از گذشت مدتی استفاده، نیاز به ارتقا و اضافه کردن پردازنده، رم یا هارددیسک داشته باشید. پس سرور انتخابی شما باید فضای مناسب برای اضافه کردن قطعات و ارتقای سخت‌افزاری را داشته باشد.

Call Now Button