عکس مربوط به رم چیست بخش دوم است.

بررسی CAS LATENCY در RAM ها

در مقاله گذشته راجع به RAM ها و انواع آنها صحبت کردیم. برخی از نکات مربوط به RAM ها مانند CAS Latenncy و RANK ها باقی مانده است که در این مقاله می خواهیم راجع به آنها صحبت کنیم. پیش از آنکه بخواهیم راجع به CAS Latency صحبتی کنیم باید بدانیم که RAM ها دیتایی که به آنها داده می شود را Word-by-word می خواند و پردازش می کند. به دسته بندی زیر دقت کنید:

Bit – word – byte – KB – MB – …

در دسته بندی بالا می دانیم که هر Byte برابر با ۸ بیت می باشد. بین Bit و Byte یک المان دیگری به نام Word داریم که هر Word برابر با ۲ بایت بوده یعنی در واقع هر Word برابر با ۱۶ بیت است. زمانی که به عنوان مثال می گوییم HPE DDR4-2666 CAS 21-21-21 در واقع این اعداد هر کدام به ترتیب سرعت خواندن کلمه اول، چهارم و هشتم را نشان می دهد. عدد ۲۱ قرمز رنگ نشان دهنده سرعت خواندن Word اول، عدد ۲۱ سبز رنگ نشان دهنده سرعت خواندن کلمه چهارم و عدد ۲۱ زرد رنگ نشان دهنده سرعت خواندن کلمه هشتم می باشد. جدول زیر سرعت خواندن برخی از رم ها را نشان می دهد.

 

 

عکس درباره بخش دوم رم چیست است.

 

حال که با مفهوم Cas Latency آشنا شدیم، باید با مفاهیمی همچون Single Rank، Dual Rank، Quad Rank و Octal Rank آشنا شویم.

 

آشنایی با RANK ها در RAM

یکی دیگر از مفاهیمی که در شناخت حافظه های رم باید با آنها آشنا شویم مفهوم Rank می باشد. به شکل زیر نگاه کنید:

عکس درباره تعریف رم در بخش دوم است.

 

شکل فوق نشان دهنده رم های Single Rank هستند؛ در این مدل رم ها هر Dram میزان ۸ یا ۴ بیت که مجموعاً ۶۴ بیت می باشد را به Memory Controller ارسال می کند. یعنی در واقع در این مدل رم ها ما Throughput کمتری را داریم.

مفهوم Throughput همانگونه که در مقاله گذشته نیز توضیح داده شده بود در واقع میزان حجم ارسالی از DRAM ها به مموری کنترلر می باشد. رم های Single Rank می توانند به شکل زیر نیز باشند.

 

تصویر درباره رم چیست است.

 

در این شکل در واقع چیپست ها یا DRAM ها در دو سمت ماژول رم قرار می گیرند.

در حافظه های Dual RANK مطابق شکل زیر در واقع ۲ تا ۶۴ بیت به مموری کنترلر انتقال داده می شود. یعنی با هر نبض ۱۲۸ بیت انتقال اطلاعات خواهیم داشت در حالی که در حافظه های Single Rank این عدد ۶۴ بیت می باشد.

 

عکس مربوط به توضیحات رم چیست است.

 

به همین ترتیب در حافظه های Quad Rank با هر نبض ۲۵۶ بیت و در حافظه های Octal Rank با هرنبض ۵۱۲ بیت انتقال اطلاعات از Dram ها به Memory Controller خواهیم داشت. در واقع میزان Throughput افزایش می یابد. از آنجایی که حافظه های LRDIMM میزان Throughput بیشتری نسبت به حافظه های RDIMM دارند؛ حافظه های Quad/Octal Rank فقط در LRDIMM ها یافت می شوند و حافظه های RDIMM فقط Single/Dual Rank دارند.

 

 

 

<<< به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *