عکس مربوط به files sharing می باشد.

FILE SHARING یا اشتراک گذاری فایل چیست؟

در واقع اشتراک گذاری فایل ها ، عملی برای دسترسی چند کاربر به یک اطلاعات واحد است؛ این اطلاعات می توانند برروی سیستم یک کاربر باشد و مابقی کاربران به آن دسترسی داشته باشند و یا برروی یک سرور مرجع باشند و همه کاربران با مجوز های مختلف به آن دسترسی داشته باشند. البته این عمل در بستر شبکه امکان پذیر است و خارج از این بستر راه های اشتراک گذاری دیگری همچون فلش USB یا CD/DVD یا فلاپی و … وجود دارد.

عکس مربوط به files sharing می باشد.

نوع دیگری از اشتراک گذاری فایل ها در سطح شبکه وسیع وب است؛ دانلود فایل از وبسایت ها، اشتراک گذاری فایل ها در بستر هایی همچون ONE DRIVE، DROPBOXو …. نمونه هایی از سطح جهانی اشتراک فایلها هستند.

FILE SHARING در سازمانهای بزرگ مزایا و خطراتی میتواند داشته باشد؛ به همین منظور برای ایجاد این قابلیت باید تمام این خطرات و مزایا را بدانید و همچنین راه مقابله با خطرات را بیابید. در ادامه سعی میکنیم به تمام مزایا و معایب این تکنولوژی بپردازیم.

عکس مربوط به اشتراک گذاری فایل ها است.

مزایا:

  • در یک شبکه خصوصی با استفاده از File Sharing، در صورت نیاز میتوان به سادگی به داده ها دسترسی پیدا کرد و نیازی به دانلود و بارگزاری و … نخواهد بود؛ در نتیجه در زمان صرفه جویی خواهد شد.
  • اگر داده ای درون File Sharing تغییر کند ، تغییر در همان لحظه اعمال خواهد شد و نیاز به بارگزاری مجدد نخواهد بود؛ بنابر این اطلاعات همواره بروز خواهند بود.
  • وقتی یک فایل بر روی سرور File Sharing باشد، دیگر نیازی نیست که هر کاربر آن داده را روی سیستم خود ذخیره کند؛ بنابراین نیاز به فضای ذخیره سازی کمتری خواهد داشت و در نتیجه هزینه ها کاهش میابد.
  • امکان تعیین میزان دسترسی برای هر کاربر وجود دارد؛ بدین معنا که میتوان پیکربندی را به گونه ای تنظیم کرد که مثلا برخی کاربران فقط توانایی خواندن اطلاعات را داشته باشند؛ یا برخی دیگر بتوانند ویرایش کنند یا … . این امکان اگر صحیح و دقیق انجام شود به نوعی میتواند امنیت Sharing شما را تضمین کند.

معایب و خطرات:

  • ممکن است شخصی در سازمان یا شرکت شما، اقدام به دزدی اطلاعات کرده و اطلاعات شرکتتان را به رقبایتان بفروشد؛ در این وضع هم از نظر رقابتی به مشکل خواهید خورد و هم اینکه نمیتوانید آن شخص را پیدا کنید؛ بهترین راهکار تنظیم دسترسی های لازم برای هر شخص و استفاده از برنامه نظارتی مناسب است.
  • درصورتی که زیرساخت شبکه شما قدیمی باشد و از امکانات خوب و با کیفیتی برخوردار نباشد فراینده استفاده از File Sharing طولانی مدت و خسته کننده خواهد بود
  • هکر ها همواره در این زمینه باعث نگرانی هستند؛ چراکه ممکن است حین اشتراک فایل ها به صورت عمومی آن را دزدیده و سوء استفاده کند.
  • گاهی یک ویروس از سیستم یک کاربر میتواند به داخل شبکه نفوذ کرده و به تمام سیستم ها و حتی سرور منتقل شود؛ این ویروس ها میتوانند آنقدر مضر باشند که گاهی تمام اطلاعات شما از بین برود!!!!

نتیجه:

File Sharing تکنولوژی خوب و مفیدی است اما این در صورتی است که به طور صحیح مورد استفاده قرار گیرد و بهره برداری از آن بعد از  کارشناسی های دقیق و حساب شده انجام شود.

برای داشتن تکنولوژی خوب می توانید به بررسی و خرید انواع سرور اچ پی موجود در بازار بپردازید.

<<< به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *