عکس مربوط به توضیحات تعویض سرور می باشد.

Replace the server


تعویض سرور قدیمی با سرور جدید ( تبدیل سرور قدیمی به جدید )

امروزه اکثر شرکت ها و سازمان های کوچک و بزرگ برای انواع کارهای خود از سرور استفاده میکنند؛ بعضی از شرکت ها کوچک هستند و برای حفظ امنیت اطلاعات مالی و حسابداری خود از سرور استفاده میکنند. حال این سوال پیش می آید که این سرورها را چه زمانی باید تعویض کرد؟ عمر مفید یک سرور چقدر است؟ بهتر است سرور خود را ارتقا دهیم یا تعویض سرور انجام دهیم؟ کدام یک صرفه اقتصادی دارد؟ در این مقاله همکاران ما در شرکت آرسس به این سوالات پاسخ می دهند .

 

عمر مفید یک سرور چقدر است؟

البته نمی توان به صورت دقیق بگوییم که عمر مفید یک سرور چقدر است و چه زمانی باید تعویض سرور انجام دهیم؛ چرا که ممکن است یک سازمان همیشه سرور را Overload کند و بار زیادی روی آن قرار دهد که در نتیجه عمر آن کوتاه تر شود یا ممکن است یک سازمان سروری را فقط در حد یک یا دو سرویس معمولی استفاده کند.

طبیعتاً عمر آن طولانی تر می‌شود اما به صورت کلی میتوان گفت که عمر مفید یک سرور ۳ سال است. بهتر است پیش از آنکه یک سرور دچار مشکل سخت افزاری بشود و دیتای شما در معرض ریسک قرار بگیرد تعویض سرور انجام دهید؛ امروزه بسیاری از شرکت ها به دلیل هزینه های سرسام آور خرید سرور تا حد امکان از خرید آن صرف نظر میکنند غافل از اینکه اگر دیتای آنها از بین برود چندین برابر باید هزینه کنند تا جبران مافات کنند.

تعویض سرور

تعویض سرور

کدام یک به صرفه تر است؟ تعویض سرور HP تا ارتقای سرور

یکی دیگر از مسائلی که اکثر شرکت ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند این است که سروری که در حال حاضر دارند استفاده می کنند را تعویض کنند یا همان را ارتقا دهند. پاسخ این سوال با توجه به اینکه روزانه و هر لحظه سخت افزارها و تکنولوژی های جدیدی می آید، کمی پیچیده است اما به صورت کلی میتوان گفت که سرورها هر دو سال یک بار از نظر تکنولوژی و سخت افزاری قدیمی می‌شوند و ارتقای آن توجیهی ندارد اما با این حال بسیاری از شرکت ها از تعویض سرور به دلیل هزینه های بالای آن خودداری می‌کنند؛ در حالی که اگر هزینه تعمیرات و ارتقای سیستم های ۲ حداقل ۲ ساله را جمع بزنید در ۹۰ درصد مواقع بیش از تعویض آن می شود.

 

مطالعه بیشتر : آپدیت فریمور سرور HP با SPP

نکات مثبت و منفی استفاده از سرورهای استوک

استفاده از سرور دست دوم که به تازگی به دلیل هزینه زیاد سرورهای نیو بسیار در کشور رواج پیدا کرده کار خوبی نیست چرا که هزینه نگهداری این سرورها به مرور زمان افزایش پیدا میکند، قطعات سخت افزاری آن به سختی در بازار پیدا می‌شود و یا از آنها پشتیبانی نمی‌شود، سیستم عامل های جدید و تکنولوژی های روز دنیا را پشتیبانی نمی‌کنند، سرعت آنها به مراتب پایین تر از نسل های جدید هستند و همچنین مصرف برق بسیار زیادی دارند.

 

چرا تعویض سرور بهتر از ارتقای آن است؟

در برخی از موارد (۱۰ درصد مواقع) ارتقای سرور قدیمی هم از نظر اقتصادی به صرفه است و هم زمان و نیروی انسانی کمتری درگیر می‌شوند اما باید در نظر داشت که پس از ارتقای سرور خود بسیاری از قابلیت های جدیدی که در سرورهای جدید وجود دارند  را از دست خواهید داد. از طرفی سخت افزارهای شبکه به طور معمول ۱ تا ۲ سال دارای گارانتی هستند، بنابراین اگر هر یک از سخت افزارهای شما آسیبی ببیند باید هزینه زیادی را متحمل شوید.

از طرفی هر چه به جلو میرویم تکنولوژی با سرعت بالاتری حرکت میکند و سخت افزارها و دستگاه هایی را به بازار معرفی می کند که به مراتب از نظر سرعت و کارایی بسیار قدرتمند تر از نسل های گذشته خود هستند؛ بنابراین ما با عدم تعویض سرور خود از سرعت و کارایی آنها بازمانده ایم.

 

نتیجه گیری

حال این سوال پیش می آید که ما با تعویض سرور خود سرورهای استوک خود را چه کار کنیم؟ طبیعتاً نمیتوان گفت که این سرورهای قدیمی به هیچ کاری نمی آیند، میتوان از آنها برای موقعیت هایی که از نظر امنیتی و اطلاعات و دیتای حیاتی دارای حساسیت پایین تری هستند، استفاده کنیم.

به صورت کلی میتوان نتیجه گرفت که سرورها تا ۲ سال عمر مفید داشته و میتوان از آنها با خیال راحت استفاده کرد و پس از آن سال سوم اگر لازم است آن را ارتقا دهیم و پس از گذشت ۳ سال از عمر آن تعویض سرور انجام دهیم.

<<< به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *