کامپیوتر یا سرور

در این مطلب آموزشی به مقایسه کامپیوتر و سرور می پردازیم .

کیس سرور

ایده کاربران برای داشتن یک کامپیوتر که دارای پردازنده کامل برای خود باشد، فقط در حد یک خیال بود.

اما امروزه، اولین شبکه های رایانه ای دارای تمام قدرت پردازش در یک فریم مرکزی یا SERVER هستند که ایستگاه های کاری جداگانه به آن متصل می شوند.

سپس هر ایستگاه کاری زمان محدودی را برای ارسال کار به پردازنده مرکزی در نظر می گیرد. رایانه های شخصی چنین تنظیماتی را غیرضروری کرده اند، اما اصطلاحات همچنان پابرجا هستند.

ایستگاه کاری یک رایانه شخصی است و سرورها ماشین های مرکزی هستند که داده ها را به ایستگاه های کاری ارائه می دهند.

مقایسه کامپیوتر و سرور

کامپیوتر و سرور

سرور اختصاصی

سرور رایانه ای است که هدف آن رسیدگی به درخواست های داده از رایانه های دیگر است.

سرورهای وب اطلاعات لازم برای نمایش صفحات وب را در اختیار رایانه بازدید کنندگان قرار می دهند. سرورهای موجود در شبکه محلی شرکت شما، پرونده هایی را به کامپیوترهای کارمندانتان ارائه می دهند. سرورها می توانند میزبان برنامه ها باشند، اما افراد از طریق رایانه های خود به آن برنامه دسترسی پیدا می کنند.

 

آیا می توان از کیس کامپیوتر به جای سرور استفاده کرد؟

برای خیلی از شرکت ها این سوال برایشان پیش می آید که آیا میتوان از کامپیوتر های معمولی به عنوان سرور استفاده کنند؟

در این مورد باید به چند نکته توجه کرد و آن ها را مورد بررسی قرار داد. نوع فعالیت شرکت نحوه استفاده و انتظاری که می خواهند سرور برای شرکتشان انجام دهد، مشخص باشد.

به عنوان مثال شرکت هایی که نیاز دارند به صورت ۲۴ ساعته از اطلاعات و خدمات سرور بهرمند باشند، یا شبکه بزرگتری دارند که نیاز به اهراز هویت دارد، برای ورود به شبکه نیاز به پردازندهای قوی دارند.

برای نرم افزار های خود باید از سرور استفاده کنند. در مواقعی می توان از کامپیوتر های معمولی به عنوان کامپیوتر سرور استفاده کرد که نیاز نداشته باشیم ۲۴ ساعت به سرویس های سرور متصل باشیم، یا خاموش کردن سرور باعث مشکلی برای نرم افزار هایی که در شرکت از آن ها استفاده نمی کنیم نشود.

در کل می شود سرویس های کوچک را روی کامپیوتر های معمولی به عنوان کامپیوتر سرور استفاده کرد. در صورتی که شرکت کوچک باشد و فقط برای یک شبکه کوچک در سازمان خود از آن استفاده کنیم. در مجموع بهتر است که از کامپیوتر به عنوان سرور استفاده نکنیم و از سرور های تاور مانند ml10 / ml30  استفاده کنیم.

 

 

کیس سرور و شرکت های نو پا !

یک تجارت کوچک ممکن است وسوسه شود تا صرفاً با اجرای یک سیستم عامل سرور بر روی رایانه رومیزی صرفه جویی کند اما این جایگزینی برای سخت افزار واقعی سرور نیست.

اجرای یک شبکه کاری ساده و کم اهمیت نیست ، مزایایی که با افزودن یک سرور به محیط محاسبات کسب و کار کوچک خود کسب می کنید بیش از هرگونه کاستی است. یک تجارت کوچک ممکن است وسوسه شود که صرفاً با اجرای یک سیستم عامل سرور بر روی رایانه رومیزی صرفه جویی در وقت و هزینه کند ، اما این جایگزینی برای یک سرور واقعی نیست.

 

تفاوت های اصلی بین دسک تاپ و سرور

بسیاری از افراد به اشتباه معتقدند که سرور هیچ تفاوتی با یک رایانه رومیزی معمولی ندارد. تقریباً هر رایانه ای که حداقل نیازهای سخت افزاری را داشته باشد می تواند یک سیستم عامل سرور را اجرا کند که به تنهایی یک کامپیوتر رومیزی را به یک سرور واقعی تبدیل نمی کند. حتی اگر رایانه رومیزی در مقایسه با سرور دارای سرعت پردازنده ، حافظه و ظرفیت ذخیره سازی مشابه باشد، باز هم جایگزین سرور واقعی نیست. فناوری های پشت سر آنها برای اهداف مختلف مهندسی شده است.

یک سیستم رایانه رومیزی معمولاً یک سیستم عامل کاربر پسند و برنامه های دسک تاپ را برای تسهیل کارهای دسک تاپ گرا اجرا می کند. در مقابل، یک سرور کلیه منابع شبکه را مدیریت می کند. سرورها غالباً اختصاصی هستند (به این معنی که به غیر از کارهای سرور، هیچ کار دیگری انجام نمی دهد). از آنجا که یک سرور برای مدیریت، ذخیره، ارسال و پردازش داده ها به صورت ۲۴ ساعته مهندسی شده است، بنابراین باید از یک رایانه رومیزی اطمینان بیشتری داشته باشد و امکانات و سخت افزارهای گوناگونی را ارائه می دهد که معمولاً در رایانه های رومیزی معمول استفاده نمی شوند.

<<< به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *