کارت sas expander چیست

کارت SAS EXPANDER چیست ؟

کارت توسعه HPE ۱۲G SAS Expander Card 

Sas Expander قطعه ای است که برای افزایش ظرفیت Storage Controller به کار برده میشود؛ به عنوان مثال، یک کنترلر P408i-a میتواند ۸دیسک Sff را تحت پوشش خود قرار دهد اما با استفاده از Sas Expander میتوان تعداد بالایی از دیسک ها را تحت کنترل Smart Array قرارداد.

عملکرد آن چگونه است ؟

هر کنترلری برای اتصال به دیسک ها از دو کابل MiniSas استفاده میکند که البته این کابل ها مستقیما به دیسک ها متصل نمیشوند و به قطعه ای به نام Backplane متصل میشوند.

دیسک ها به BackPlane متصل میشوند و میتوانند تحت مدیریت Storage Controller قرار گیرند؛ اما هر BackPlane تعداد خاصی دیسک را تحت پوشش قرار میدهد.

حال اگر بخواهیم تعداد دیسک ها را افزایش دهیم باید BackPlane جدیدی به سرور اضافه کرده و همچنین دو کابل MiniSas به آن متصل کنیم.

 

مطالعه بیشتر : حافظه کش چیست و چه کاربردی دارد؟

 

با توجه به اینکه از هر استوریج کنترلر نهایتا ۲ کابل میتوان دریافت کرد، به مشکل برمیخوریم و راه حل آن استفاده از Sas Expander است.

 

کارت sasexpander

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید این قطعه برروی اسلات PCIe x8 قرار میگید و دارای تعداد ۹ پورت MiniSas است.

برای استفاده از این قطعه، باید دو کابل MiniSas مستقیما از Smart Array به Sas Expander متصل شود؛ بعد از اتصال میتوان با استفاده از کابل های MiniSas، از Sas Expander  به چندین Back Plane اتصال برقرار کرد و تعداد بالایی از دیسک هارا تحت مدیریت Storage Controller قرار داد.

کارت sasexpander چیست

خصوصیات آن ؟

کارت های Sas Expander عموما از خود ویژگی خاصی ندارند و تابع ویژگی های ریدکنترلر هستند و فقط وظیفه افزایش تعداد پورت را برعهده دارند؛ اما یکی از خصوصیات  این قطعه که بسیار مهم است Throughput آن است که باید به گونه ای انتخاب شود که کمتر ازSmartArray یا همان استوریج کنترلر نباشد تا حداکثر کارایی را در اختیار قرار دهد و سرعت Read و Write روی هارد دیسک ها پایین نیاید.

 

بیشتر بدانید : دیتا استریپینگ چیست ؟

<<< به این مطلب امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *